מסלולי טיול קצרים בכפר רופין

קיבוץ כפר רופין הוקם בשנת 1938 על "תל מסד", כיישוב חומה ומגדל. כבר בתחילת שנות הארבעים גובשה תוכנית הבנייה של היישוב אשר נשמרת עד היום: שתי שדרות רחבות היוצרות טרפז מרכזי, אשר בתוכו בתי הילדים, המועדון והמרפאה, ובשני בסיסיו מרכזי החיים - בית התרבות על "הגבעה", וחדר האוכל בבסיס הרחב, אשר מאחוריו החלק המשקי: רפת, לול, מדגה, מוסך ומסגריה.
ענפי החקלאות העיקריים והוותיקים מתפתחים ומשתנים בהתם לתנאים ולדרישות השוק. מהמדגה המסורתי התפתחה שלוחת דגי הנוי, כרמי הזיתים חזרו לנוף העמק והפעם עם זנים מיוחדים לשמן, גידולי השדה התפתחו לגידולי תעשייה אביביים: תירס, עגבניות (לקטשופ) וחמניות (לפיצוח). בשטח כבר נראים שימושים נוספים: גידול אצות בשרוולים וייצור חשמל סולרי.

אנו מזמינים אתכם ליהנות מטיולים וסיורים משפחתיים, בקיבוץ ובסביבתו הקרובה!


סיור מגדלים מן האסם אל מגדל המים:
סיורנו מתחיל ברפת היונקים. תנו לעגל אצבע והוא יינק את כל היד... מבנה ה"סילו" המרשים נותר כמזכרת לתקופה שבה כל קיבוץ הכין בעצמו את כל המזון לבעלי החיים (ולחברים...). במחסן הגדול הסמוך עדיין רואים את ציורי חגיגת הפסח משנות הארבעים. נמשיך לאורך שדרת האומנים ונבחין מימין ב"עמדה" – מבנה שעמד בפינת המחנה ושימש למגורים ולשמירה. השדרה המתמשכת עד לגבעה שופצה בשנת ה-70 לקיבוץ ומשמשת את אומני המקום. אתם מוזמנים לתאם ביקור וקניות, להנאתכם. "הגבעה" היא תל מסד, עליו הוקם הקיבוץ בשיטת "חומה ומגדל". המבנים הקיימים תוחמים את הריבוע המקורי, כגודלו של היישוב בשנותיו הראשונות. מהמרפסת של בית-רופין, בית התרבות שהוקם בשנות השישים, תצפית מרשימה לכל הסביבה. הבית עדיין מחכה ל"גואל", בנוסף לארועי "ברודווי" המקומיים שמתקיימים בו מדי שנה. הסיור מסתיים ליד מגדל המים הישן, עם הפעמון ושלט ההסבר. כאן למעלה ביתה של התנשמת, המקננת בחור שקיבלנו במתנה מפגז 25 ליטראות של הצבא הירדני ב 1968.תצפיות לירדן – גבול השלום:
התצפית היפה ביותר היא מתל ערטל, מצפון לקיבוץ (רצוי לא בשיא החום). על התל חץ לשלום בצידו המערבי והמילה "סלאם" בצידו המזרחי, יצירה סביבתית של דני זית בשיתוף ילדי האזור.
התצפית הנוחה ביותר נמצאת ליד בית הקברות, ממזרח לקיבוץ ומומלצת כמובן בשעות אחה"צ, עם השמש בכיוון הנכון והצל המתאים. אפשר להמשיך דרומה על דרך הפטרולים (בלי להשאיר עקבות מיותרים שיפריעו לצבא!), ולעלות חזרה בין בריכות הדגים.
התצפית הדרומית מ"תל מלוח" מטופחת על-ידי מרכז הצפרות "מקור החסידה", כאתר מורשת לזכר הימים הקשים של מלחמת ההתשה בשנים 1967-1970. אפשר להציץ למבני האיגלו המעניינים ולעלות לתצפית המוצלת. להדרכה ותאום: 050-5395856.ציפורים מראש כל גג:
נדידת הציפורים באזור מתחילה כבר בסוף חודש אוגוסט, עם נחיתתן של אלפי חסידות ללינת לילה אצלנו. בסתיו חולפות כאן להקות ממגוון מינים וחלקן נשארות כאן כל החורף. בחודשים נובמבר עד פברואר בריכות הדגים עמוסות בציפורים - מחזה מומלץ ומתאים לטיול משפחתי קצר, ברגל או באופניים. בחודשים מרץ ואפריל נדידת האביב הגדולה, והן ממהרות צפונה ועוצרות כאן ללילה אחד בלבד.
בעונת הקינון האזור שופע פעילות: לראות ולשמוע בתוך הקיבוץ - דוכיפת, שחרור, עורב, דררה, בולבול, דרור, צופית ופשוש. לא להחמיץ את השרקרקים במצוקי גאון הירדן ואת מעוף התנשמת וקריאות השעיר בערב.
סיורים מודרכים של מרכז הצפרות, בכל סוף-שבוע, כל השנה.
לפרטים והרשמה: 050-5395856.באופניים בשדות – לילדים ומשפחות
:
השכרת אופניים מתאימים לכל הגילים - "בשביל האופן": 050-2022999.
דרך נוף גאון הירדן: ביציאה מהשער הראשי של הקיבוץ, לפנות מזרחה לכיוון התמרים וצפונה לפני הירידה לדרך הפטרולים. דרך הנוף באורך ארבעה ק"מ, עם תצפית יפה מזרחה, שדות מוריקים ממערב ופריחה נהדרת בחורף ובאביב. בקצה הצפוני של הדרך תצפית על מעבר הגבול נהר הירדן. בחזרה למעוז חיים והביתה על הכביש הראשי (בזהירות!). אפשר להתחבר דרך מטע הזיתים של נווה אור אל נחל אבוקה ומסלול "המסיל". (מסלול קל, 8 ק"מ).
המסיל – נחל אבוקה: ביציאה משער הקיבוץ לפנות שמאלה ולהמשיך מערבה לאורך תעלת הניקוז, עד לסכר על נחל אבוקה. חנייה ראשונה ב"גן צ'ך" ליד מאגר המים, זהירות - הרחצה מסוכנת! נמשיך מערבה עד קצה חורשת האקליפטוסים, לטבילה מרעננת במי עין צמד, לפני שאיבתם לחקלאות. מכאן נפנה דרומה, נקיף את מאגר קלח (מי קולחין) ונגיע לעין טיון, למרגלות סככת התצפית. עלו לתצפית הצפרות בשולי המאגר - אולי יימצאו כאן עופות מים, בעונה המתאימה. להמשיך לתל סהרון, לפי הסימון הכתום של שביל עמק המעיינות. מנוחה טובה בצל - תחנת הטיבוע של ציפורי השיר עם הרנוג השיטים, ושירת התורים בשמור הטבע. מכאן הדרך הנוחה חזרה לכפר רופין.
(מסלול קל, 10 ק"מ).
הי דרומה – עד לפינה: ביציאה משער הקיבוץ, לפנות דרומה ומערבה לתל סהרון. מכאן דרומה עד למטעי התמרים של שדה אליהו ובריכות הדגים של טירת צבי. להמשיך בין הבריכות מערבה עד לגדר הקיבוץ (ישוב דתי, אין כניסה בשבת). הכביש מקיף את הקיבוץ ממזרח וממשיך דרומה עד תל שלם, לפי הסימון הכתום של שביל עמק המעיינות. מומלץ לעלות לתל לתצפית יפה על הסביבה, עד לגדר ההפרדה עם הרשות הפלסטינית מדרום. נמשיך מערבה לאורך הפרדס; באביב ובקיץ מותר לקטוף פירות שנשארו על העצים... לפני החזרה לכביש שדה-אליהו - טירת צבי נראה משמאל את שורת הברושים של עין נזם - טבילה מומלצת! החזרה בכביש לשדה אליהו ופנייה ימינה מול מפעל הקומפוסט, לפי השילוט לכפר רופין.מפות:
מפת סימון שבילים מס' 3 , הגליל התחתון
מפות תיירות אזוריות, עמק המעיינות, ארץ התמר.

למידע נוסף:
אתר "מקור החסידה" - מרכז הצפרות בכפר רופין

מסלולי טיול קצרים בכפר רופין